Spalony

Pozycja spalona: zawodnik jest na pozycji spalonej, jeżeli w momencie zagrania piłki przez partnera z drużyny, znajduje się na połowie rywala oraz bliżej linii bramkowej przeciwnika niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej oraz piłka.

Spalony: Zawodnik przebywający na „pozycji spalonej” może zostać ukarany, gdy zdaniem sędziego, w momencie dotknięcia lub zagrania piłki przez partnera z drużyny: 1. bierze aktywny udział w grze, 2. przeszkadza przeciwnikowi, 3. odnosi korzyści z przebywania na tej pozycji (np.: zagranie piłki odbitej od słupka, poprzeczki, przeciwnika lub partnera)

Zawodnik nie jest na pozycji spalonej, jeżeli otrzymuje podanie bezpośrednio: 1. z rzutu rożnego, 2. z rzutu z autu, 3. z rzutu od bramki, 4. od zawodnika drużyny przeciwnej, 5. od partnera znajdującego się przed nim (zagranie do tyłu).

Sankcje: za spalonego sędzia dyktuje rzut wolny pośredni z miejsca przewinienia.

Przykład 1: Spalony – w momencie podania, napastnik znajduje się bliżej linii bramkowej niż przedostatni zawodnik drużyny broniącej.Spalony - w momencie podania, napastnik znajduje się bliżej linii bramkowej niż przedostatni zawodnik drużyny broniącejPrzykład 2: Spalony – pozornie nie biorący udziału w akcji ofensywnej zawodnik („B”) odnosi korzyść dobijając strzał partnera („A”).Spalony – pozornie nie biorący udziału w akcji ofensywnej zawodnik ("B") odnosi korzyść dobijając strzał partnera ("A")Przykład 3: Nie ma spalonego – zawodnicy drużyny atakującej znajdują się na swojej połowie.Nie ma spalonego – zawodnicy drużyny atakującej znajdują się na swojej połowie.Przykład 4: Nie ma spalonego – wznowienie gry rzutem z autu.Nie ma spalonego – wznowienie gry rzutem z autuPrzykład 5: Nie ma spalonego – Zawodnik posiadający piłkę zagrywa do partnera znajdującego się dalej od linii bramkowej rywala niż on sam.Nie ma spalonego – Zawodnik posiadający piłkę zagrywa do partnera znajdującego się dalej od linii bramkowej rywala niż on samPrzykład 6: Nie ma spalonego – Zawodnik posiadający piłkę zagrywa do partnera znajdującego się dalej od linii bramkowej rywala niż on sam.Nie ma spalonego – Zawodnik posiadający piłkę zagrywa do partnera znajdującego się dalej od linii bramkowej rywala niż on samPrzykład 7: Spalony – Zawodnik posiadający piłkę zagrywa do partnera znajdującego się bliżej od linii bramkowej rywala niż on sam.Spalony – Zawodnik posiadający piłkę zagrywa do partnera znajdującego się bliżej od linii bramkowej rywala niż on sam Źródła: 1. Przepisy gry w piłkę nożną PZPN: https://www.pzpn.pl/federacja/dokumenty → „600-Przepis Główny 2014_2015.pdf” (Artykuł 11). Bezpośredni link do dokumentu: https://www.pzpn.pl/public/system/files/site_content/635/600-Przepis Główny 2014_2015.pdf 2. Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Spalony_(piłka_nożna)

Facebook